---[LOGO]--- ---[LOGO]---

Vilniaus istorijos

Pažintinės ir Pramoginės ekskursijos

Praktinės filosofijos užsiėmimai
"Menas gyventi"

Jei stengiatės suprasti, kaip į kasdienį gyvenimą integruoti svajones, tikslus, vertybes ir kilniausius siekius – tai praeities (ir dabarties J) filosofai Jums turi ką pasakyti! Praktinės filosofijos užsiėmimai – tai dialogas su savo savastimi ir tūkstantmete žmonijos išmintimi. Pažinti supantį pasaulį, rasti savo vietą jame, išmokti gyventi ir imtis veiklos – toks praktinės filosofijos užsiėmimų tikslas. Dauguma žmonių mano, kad laimė ir sėkmė - tai verslas ir pinigai. Tačiau negalime tapti tikrai laimingais ir sėkmingais jei gerovė neapims visų mūsų gyvenimo sričių: asmenybės, šeimos, karjeros, fizinės ir dvasinės būklės.

Siūlomi šeši praktinės filosofijos užsiėmimai – tai kelias savo siekiamybės link.

1. Asmenybė. Asmenybės simbolio kūrimas.

Teorinė dalis. Kalbėsimės apie asmenybės sampratą, remdamiesi garsių psichologų ir filosofų teorijomis bei mintimis. Nėra lengva vienareikšmiškai pasakyti – kas yra asmenybė, kada ir kaip ja tampama. Bandysime atsalyti į šiuos pamatinius klausimus: kas aš esu? Kas galėtų geriausiai mane apibūdinti? Kokias savybes, bruožus labiausiai vertinu savyje? Kodėl taip svarbu ir taip sunku pažinti patį save?

Praktinė dalis. Kursime savo asmenybės simbolį ir per jį išreikšime savo unikalumą. Simbolis daug iškalbingesnis nei žodis, jis pasakys apie jus dar daugiau nei manėte iki šiol.

2. Žmogaus prigimties samprata pagal Z.Froidą. Pasąmonės testas.

Teorinė dalis. Kas valdo mūsų gyvenimą? Kas priima svarbiausius sprendimus? Mūsų protas ar jausmai? O gal tai, ko tiesiogiai nejaučiame – mūsų pasamonė? Austrų psichiatras Z. Froidas sukūrė savo genialią teoriją apie pasąmonės jėgą. Ar tikrai pasąmonė tokia svarbi kasdieniame mūsų gyvenime? Ar galime ją kontroliuoti? Ar ji kalbasi su mumis? Atsakysime į šiuos klausimus remdamiesi Z.Froidu.

Praktinė dalis. Z.Froidas teigė, kad tam tikri simboliai pasąmonėje visiems žmonėms turi tas pačias reikšmes. Atlikdami testą turėsite galimybę "patikrinti" Z.Froido teoriją ir taip dar geriau pažinti save.

3. Vertybės – gyvenimo prasmės pamatas. Vertybių piramidė.

Teorinė dalis. Kalbėsimės apie vertybes ir jų pasirinkimo svarbą gyvenime. Žmogus - pati save kurianti butybė, kai renkasi tarp Arba-Arba, - rašė egzistencializmo pradininkas S.Kierkegaardas. Kodėl gyvenime taip svarbu nuspręsti ir pasirinkti? Kas bus jei nesirinksi nieko? Aptarsime šiuos klausimus taikydami XIX a. danų filosofo S.Kierkegaardo sukurtą žmogaus egzistencijos raidos pakopų teoriją.

Praktinė dalis. Kursime savo vertybių pirámidę, mokysimės apginti tai kas svarbiausia ir brangu.

4. Menas mylėti pagal Ė.Fromą. Meilės apibrėžimo kūrimas.

Teorinė dalis. Būtinumas susieti save su pasauliu ir išvengti vienatvės – štai ko siekia kiekvienas žmogus, anot psihologo ir filosofo E.Fromo. Pagrindinis įrankis šiam tikslui pasiekti yra meilė. Ar meilė yra menas? Jei taip, kur ir kaip jo galima išmokti? Gal yra jau sukurtų "receptų"? Padiskutuosime apie tai, remdamiesi Ė.Fromo knyga "Meilės menas".

Praktinė dalis. Naudodamiesi “minčių lietaus” ir asociacijų metodus aiškinsimės ką kiekvienam iš mūsų reiškia meilė. Kursime meilės apibrėžimą ir taip pabandysime atsakyti į klausimą – ar meilė yra menas?

5. Turėti ar būti – vartoti ar kurti? Ką pasirinksime?

Teorinė dalis.Susipažinsite su pozityviosios psichologijos atstovo E.Fromo knygoje “Turėti ar būti ?”keliama problematika. Jis bandė atsakyti į tokius svarbius klausimus: iš kur randasi pavydas, godumas, smurtas? Kaip greta šitų dalykų gali skleistis meilė, troškimas dalytis, kūrybinga ir produktyvi veikla? Kaip gyventi, kad nereikėtų, anot E.Fromo, džiaugtis, kad pavyko “užmušti” laiką, kurį taip stengiatės taupyti...?

Praktinė dalis. Skaitydami ir analizuodami desideratą (anoniminis tekstas 1692 m., surastas senoje Šv.Povilo bažnyčioje, Baltimorėje) gilinsimės į savo paties asmenybę. Diskutuodami mokysimės apginti savo nuomonę ir principus.

6. Gyvenimo sėkmės formulė pagal Leonardą da Vinčį.

Teorinė dalis. Kalbėsimės apie renesanso genijų Leonardą da Vinčį. Kur jo kūrybos ir nemirtingumo paslaptis? Kokia jo gyvenimo sėkmės formulė? Ar galime pasiekti tiek daug, kiek jis? Septyni genijaus gyvenimo principai, atskleisti M.J.Gelbo knygoje, gali jums padėti tapti savo paties gyvenimo genijais. Tai – paprasta, bet veiksminga.

Praktinė dalis. Gebėjimas kelti klausimus gyvenime yra daug svarbiau nei rasti atsakymus. Kasdieniai klausimai, valdantys mūsų mintis, atspindi gyvenimo tikslus ir lemia gyvenimo kokybę. “Šimto klausimų metodika” atves jus prie svarbiausių savo gyvenimo klausimų. Taip galėsite atverti duris į savąją laisvę.